вівторок, 30 січня 2018 р.
понеділок, 29 січня 2018 р.
Фізика в живій природі
Поверхневий натяг та клопи-водомірки
або ті, що ... бігають по воді ![]() |
Яка техніка, який стиль... |
Страшний клюв з’явився вмить, мов би нізвідки, вмить пробив тіло невинної жертви. Дві труби просунулись їй під тонку шкіру: по одній з них потік у напрямку жертви смертоносний яд, котрий вмить розчиняє всі її нутрощі, а по другій розкисла рідина всмоктується в ненаситне нутро хижака.
Ця, здавалось би, фантастична картина взята із реального життя. Такі сцени можна спостерігати сотні разів щоденно у реальному житті. Саме так полюють клопи-водомірки. Найцікавішим є факт не самого полювання (кожна жива істота повинна харчуватися), а де відбувається це дійство.
![]() |
Водомірка... |
Хижі клопи-водомірки бігають по … поверхні водойми, звичайного озера або невеликої калюжі, а їжею для них є не лише необережні комахи, котрі невдало приземлились на поверхню водойми, але і жителі підводного світу, котрі невчасно підплили до поверхні розділу середовищ.
неділя, 28 січня 2018 р.
Поверхневі явища
Рідини - агрегатний стан речовини
Повторюємо (...вчимо) новий матеріал
Повторюємо (...вчимо) новий матеріал
1°. Спільне та відмінне між рідинами, тв. тілами і газами.
У твердому агрегатному стані речовини молекули (атоми) розміщуються, як відомо, впритул одна до одної. Через значні міжатомні (міжмолекулярні) взаємодії атоми (молекули) в твердих тілах здійснюють лише коливальний рух відносно положень рівноваги (у кристалах відносно вузлів кристалічних ґраток). Тому потенціальна енергія взаємодії молекул значно більша від їх кінетичної енергії.
![]() |
Мал.1 Ближній порядок рідини (1-вода) та дальній порядок тв.тіла (2-лід) |
У рідинах сили взаємодії між молекулами слабкіші, ніж у твердих тілах і значно сильніші, ніж у газах. Молекула рідини, коливаючись біля певного положення рівноваги, змінює з часом це положення, перескакуючи до інших молекул. Молекули рідини здійснюють коливальний, поступальний і обертальний рухи. У рідинах відстані між молекулами співмірні з їх ефективним діаметром, тому сили взаємодії молекул є значними. У цілому кінетична енергія молекул рідин приблизно дорівнює їх потенціальній енергії. Кожна молекула в рідині, як і в твердому тілі, «затиснута» зі всіх боків сусідніми молекулами і здійснює теплові коливання навколо положення рівноваги. Однак, час від часу молекула може перескочити в сусіднє вакантне місце. Такі переміщення в рідині відбуваються доволі часто; тому рідина зберігає свій об’єм, але не зберігає форми (легко набуває форми , яку має посудина).Це пояснює текучість рідини. Молекули рідини можуть утворювати локальні (нестійкі) впорядковані групи, які складаються з декількох молекул. Це явище називають ближнім порядком .
вівторок, 9 січня 2018 р.
Вологість повітря
Вологість повітря та способи її вимірювання
![]() |
Водяна пара - паливо для циклонів |
На Землі безупинно відбувається кругообіг води. Вона випаровується з поверхні світових океанів, вологих грунтів, листків рослин, легенів і шкіри тварин та людини, а вітри розносять її по всій планеті. Наявність водяної пари в атмосфері Землі зумовлює вологість повітря.
Вологість повітря постійно впливає на самопочуття людини. Для нормальної життєдіяльності за добу з поверхні шкіри і легенів людини випаровується в середньому від 800 до 2000 г води. У жаркому вологому повітрі процес випаровування води з поверхні шкіри людини послаблюється, водночас порушується і нормальний тепловий обмін в організмі. Тому за великої вологості та високої температури в людини з’являється кволість, зменшується її працездатність.
Вологість, тобто ступінь насичення повітря водяною парою, характеризують наступними величинами.
1. Абсолютна вологість:
Абсолютна вологість – це кількість водяної (в кілограмах)пари, яка міститься в 1 метрі кубічному повітря, тобто її густина.
понеділок, 8 січня 2018 р.
Насичена пара
Поняття насиченої пари
![]() |
Водяна пара |
В рідині молекули знаходяться в неперервному хаотичному тепловому (броунівському) русі. Якщо молекула випадково з'являється біля поверхні рідини і матиме швидкість, достатню для подолання притягання з боку інших молекул, вона зможе вийти в простір над рідиною. Молекули, котрі задовольняють даним умовам, існують у вибраному об’ємі завжди, що доводиться роподілом Максвелла по швидкостях.
Швидкість випаровування (кількість молекул, що вилітає з 1 м2 вільної поверхні рідини за 1 с визначається:
1) видом рідини;
2) температурою;
3) тиском пари над рідиною.
Сукупність молекул, що знаходяться в просторі над рідиною, називають парою, а процес переходу рідини в стан пари - пароутворенням.
Пароутворення з вільної поверхні рідини називають випаровуванням.
Молекули пари, рухаючись хаотично, можуть набути швидкості, напрямленої, наприклад, в бік рідини, і до неї повернутись. Процес переходу молекул пари в рідину називають конденсацією.
вівторок, 2 січня 2018 р.
дкр "ЗИМА" - 2018
Завдання дкр "ЗИМА" №№1,2,3 розміщено на сторінці
дкр "ЗИМА" - 2018
Завдання потрібно здати на окремих
скріплених листочках 23.01.2018 р.
до першого уроку(!)
понеділок, 1 січня 2018 р.
Задачі (повторення)
4 якісні задачі на рівновагу
перевір свої знання
перевір свої знання
№1. В обох контейнерах знаходиться однакова кількість металевих кульок. У лівому контейнері вони постійно підстрибують на деяку висоту, абсолютно пружно відскакуючи від дна. У правому - нерухомо лежать на дні. Відомо, що кульки підстрибують вертикально вгору і не стикаються одна з одною. Кульок багато.
Яка чашка терезів переважить: ліва, права чи терези будуть у рівновазі?
№2. У двох герметично закритих контейнерах є по одній бабці. У лівому контейнері бабка зависла в повітрі на певному місці та висить там достатньо довго, у правому - вона нерухомо сидить на дні.
Яка чашка терезів переважить: ліва, права чи терези будуть у рівновазі?
![]() |
До задачі №3 |
№ 3. В обох контейнерах налито однакову кількість води і в неї занурено дві однакові кульки . У лівому контейнері легку кульку прив'язано за ниточку до дна. У правому – важку металеву кульку підвішено на нитці до підвісу, котрий закріплено окремо. Обидві кульки повністю занурені у воду.
Яка чашка терезів переважить: ліва, права чи терези будуть у рівновазі?
№ 4. Лівий контейнер терезів такий самий, як у третій задачі, а в правій на вигнутому твердому , але дуже тонкому кріпленні утримується така сама легка кулька.
Яка чашка терезів переважить: ліва, права чи терези будуть у рівновазі?
Підписатися на:
Дописи (Atom)