вівторок, 27 листопада 2018 р.
пʼятниця, 23 листопада 2018 р.
четвер, 22 листопада 2018 р.
Атомна фізика. Вступ
Дослід Резерфорда. Ядерна модель атома.
Квантові постулати Бора
конспект-тези

1. Ядерна модель атома
Відкриття складної будови атома - найважливіший етап становлення сучасної фізики, який позначився на ньому та її наступному розвитку. У процесі створення теорії будови атома, яка пояснила атомні спектри, відкрито нові закони руху мікрочастинок - закони квантової механіки.
Не відразу вчені дійшли правильного розуміння будови атома. Після перших експериментів можна було робити висновки про складну будову атома і наявність в його структурі електричних зарядів. Ці результати отримано М. Фарадеєм 1833 року під час вивчення законів електролізу. 1897 року Дж. Томсон у результаті експериментів з вивчення електричного розряду в розріджених газах явища фотоефекту відкрив електрон. Він виміряв важливу характеристику цієї частинки - питомий заряд -
e/m = 1,76·10-11 Кл/кг.
Американський фізик Міллікен 1909 року дуже точно виміряв заряд електрона. Він виявився однаковим у всіх електронів і дорівнює:
e = – 1,6·10-19 Кл.
Маса електрона є приблизно в 2000 разів меншою за масу одного з найлегших атомів - атома водню - і дорівнює
me = 9,1·10-31 кг.
середа, 21 листопада 2018 р.
ДКР №8*
Домашня Контрольна Робота №8*
(1-й семестр)
(1-й семестр)
(Савченко)
на середу 28.11.2018 р.
3.1.1; 3.1.2; 3.1.4; 3.1.5; 3.1.6; 3.1.7;
3.1.9; 3.1.10*; 3.1.11; 3.1.12 а); 3.1.12 б); 3.1.13.
Бажаю успіху!
пʼятниця, 16 листопада 2018 р.
ЕМХ
Електро-магнітні хвилі
![]() |
Джеймс Клерк Максвелл |
Через 2 століття після відкриття Ньютоном рівнянь руху матеріальних тіл геніальний англійський фізик Джеймс Клерк Максвелл отримав рівняння, які описують динаміку нової форми матерії – електромагнітного поля. Таким чином були повністю встановлені теоретичні основи класичної фізики.
Отже Максвел створив теорію електромагнітного поля, яка дозволила з єдиної точки зору пояснити електричні та магнітні явища. В її основі лежать чотири рівняння (з ними будемо знайомитись пізніше).
ВИСНОВКИ- наслідки теорії Максвелла
1. Взаємодія між зарядами здійснюється через електромагнітне поле; поділ на електричне та магнітне поле є доволі умовний, оскільки величини Е та В залежать від вибору інерціальної системи відліку (ІСВ).
2. Електромагнітне поле може існувати самостійно – без електричних зарядів та струмів.
3. Будь-яка зміна електромагнітного поля з часом супроводжується його зміною в просторі – тобто поширюється у просторі у вигляді електромагнітних хвиль.
4. Електромагнітні хвилі поширюються у вакуумі зі швидкістю с = 300 000 км/с. Швидкість розповсюдження електромагнітної хвилі залежить від властивостей середовища

четвер, 15 листопада 2018 р.
середа, 14 листопада 2018 р.
вівторок, 13 листопада 2018 р.
субота, 10 листопада 2018 р.
середа, 7 листопада 2018 р.
вівторок, 6 листопада 2018 р.
Хвилі
Механічні хвилі та їх характеристики
Розглянемо пружне середовище, між частинками якого існують сили взаємодії Тіло, яке коливається в пружному середовищі, періодично діє на прилеглі до нього частинки середовища, виводячи їх з положення рівноваги і змушуючи здійснювати вимушені коливання. При цьому середовище поблизу тіла деформується і в ньому виникають пружні сили. Ці сили діють як на прилеглі до тіла частинки, намагаючись повернути їх у положення рівноваги, так і на віддаленіші від тіла частинки, виводячи їх з положення рівноваги. Віддаленіші від тіла області середовища поступово втягуються в коливальний рух.
Процес поширення коливань в суцільному середовищі, яке неперервно розподілене в просторі і має пружні властивості, називається механічним хвильовим процесом, або механічною хвилею.
При поширенні хвилі частинки середовища не рухаються разом з хвилею, а коливаються біля свого положення рівноваги.
Основна властивість всіх хвиль є перенос енергії без переносу речовини.
Пружними (або механічними) хвилями називаються поширення коливань у пружному середовищі. Механічні (пружні) хвилі бувають поперечні і поздовжні.
![]() | |
Рис. 1 Поперечна механічна хвиля |
понеділок, 5 листопада 2018 р.
Резонанс
Такомський міст
Механічні коливання. Резонанс
![]() |
Масивні залізо-бетонні конструкції вигинаються немов папір |
Кожне тіло характеризується власною частотою вільних незгасаючих коливань. Якщо на коливальну систему подіяти зовнішньою періодичною силою, частота коливання якої майже дорівнює частоті вільних коливань тіла, то різко зростає амплітуда коливань системи. Дане явище у фізиці називають резонансом.
Інша фаза коливань мосту
Явище резонансу може бути причиною руйнування машин, будівель, мостів, якщо їх власні частоти співпадають з частотою періодично діючої сили. Тому, наприклад, двигуни в автомобілях встановлюють на спеціальних амортизаторах, а військовим підрозділам при русі по мосту забороняється йти «в ногу».
неділя, 4 листопада 2018 р.
Коливальний механічний рух
Механічні коливання
Вступ
![]() |
Пружинний маятник |
За фізичною природою коливання поділяють на:
механічні та електромагнітні.
За характером коливань -
на вільні, вимушені та автоколивання.
Хоча коливання досить різноманітні за своєю фізичною природою, але вони мають спільні закономірності й описуються однотипними математичними методами.
Механічні коливання - періодичне зміщення тіла то в один, то в другий бік відносно положення рівноваги.
Підписатися на:
Дописи (Atom)